23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Butik inför 18-årsgräns för köp av ägg

Ica Supermarket i Lindome söder om Göteborg införde i september 18-årsgräns för köp av ägg. Nu gör Hemköp i Köping samma sak.

Den tillfälliga 18-årsgränsen för köp av ägg införs efter att flera händelser inträffat där ägg använts vid skadegörelse, skriver Bärgslagsbladet.

– Efter att jag läst om äggkastningar och vad som har skett den senaste tiden gjorde jag det här för att undvika köp i fel syfte. Jag tror ju att det handlar om något som yngre gör, säger butiksägaren Magnus Skjärlund.

– 18-årsgränsen är inte jätteallvarlig. Är man inne och köper ägg för bakning eller så är det inga problem. Det här kanske handlar om när större ungdomsgäng är inne i butiken och man kan misstänka att äggen kanske används till andra saker, fortsätter han.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.062