23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Replik: Utredaren i Sverige går längre än EU

Martin Andersson på Svensk Dagligvaruhandel tycker att den svenska utredaren går för långt i förslaget till svensk implementering av EU:s lagförslag.

I en krönika skriver Lennart Jönsson från Gordios Consulting om den kommande UTP- lagstiftningen. Vi ser behov av att reda ut några saker med anledning av detta inlägg.  

Vi i dagligvaruhandeln är oroade för att Sverige ska överimplementera lagstiftningen. EU-lagstiftningen UTP syftar till att ge en mindre säljare av livsmedel skydd mot en större köpare. I förslaget till svensk implementering har utredaren föreslagit att även det omvända ska gälla. Att en stor internationell aktör ska få skydd mot en mindre köpare. Livsmedelsbranschen är global och vi anser att en sådan variant av lagstiftningen riskerar att försämra konkurrenskraften för svensk livsmedelsindustri.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.109