23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Foodora tar sitt Market-koncept till Malmö

Fjärde butiken och första utanför Stockholm.
Annons

På fredagen öppnar Foodora en så kallad Market-butik i Lugnet i Malmö. Enheten, som fungerar som ett lager, blir den fjärde och första utanför Stockholm där leveransaktören öppnat tre butiker på kort tid.

Via enheten kan bolaget sköta hemleverans av dagligvaror, barnartiklar, teknik och leksaker från anslutna butiker till kunder i Malmös stadskärna inom 30 minuter. Boende i närområdet kan också hämta upp beställda varor.

Annons

– Foodora market är en bra stöttepelare för lokala varumärken. Genom oss kommer Malmöborna inom kort kunna köpa närproducerade varor. Hur vi som bolag kan stötta det lokala näringslivet, är alltid något jag har i tankarna när vi utvecklar våra tjänster, säger Hans Skruvfors, koncernchef Foodora.

Annons

Verksamheten i de tre Market-butikerna i Stockholm har enligt bolaget gått över förväntan.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|instance-web02