23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Wennerberg om City Gross-expansionen: ”Vi letar efter rätt lägen”

Axfood och Bergendahls-affären har öppnat upp för en City Gross-expansion. Nu är de på jakt efter rätt lägen. "Vi siktar på omkring 4 500 kvadratmeter säljyta", säger vd Anders Wennerberg.

Som Fri Köpenskap tidigare berättat innebär affären mellan Axfood och Bergendahls stora fördelar för Bergendahls och City Gross när det gäller både lager, logistik och expansion. Med Dagab som leverantör kan City Gross breddas inte minst i norra Sverige där kedjan i dagsläget saknar butiker.

Vår utmaning är att verkligen ta upp kampen med Ica Maxi och Stora Coop och vi har också större möjligheter att få ett mer rikstäckande koncept med tanke på att vi kommer få vår varuförsörjning via Axfood. Då kan vi operera hela Sverige på ett vettigt vis, berättade Lars Ljungälv, vd och koncernchef för Bergendahls & Son för Fri Köpenskap i mars.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.095|