23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Hon tar över butiken efter sambon

Paret kommer nu driva varsin Coop.
Annons

Emelie Petersson har i snart en månads tid varit butikschef för Coop Bromölla, skriver Blekinge Läns Tidning. Detta efter att hennes sambo Simon Persson som var chef för butiken för att istället ta över som butikschef på Coop Näsby ungefär en halvtimme bort.

Annons

Närmast kommer Emelie Petersson från jobbet som vikarierande butikschef på Coop Österäng och har åtta års erfarenhet av detaljhandel och var en av dom som följde med när Netto övergick till Coop.

Annons

Även om både Emelie och sambon Simon nu basar för varsin butik försöker de se till att det inte blir för mycket prat om arbete i privatlivet.

Annons

 Vi försöker hålla det ganska arbetsfritt hemma. Vi har ju barnen också och de vill inte växa upp med Coop-snack. Men det är klart man kan ringa varandra när man är på jobbet och dela problemlösningar, säger Emelie Petersson till tidningen.

Annons
Annons
På nytt jobb Se tema
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|