Willys Hemmabutiken på Vårväderstorget i Biskopsgården på Hisingen genomgår en omfattande renovering. Den började i november förra året, och ska pågå ett helt år.
Arbetet i Göteborgsbutiken är indelat i sju etapper. Nu pågår den andra etappen och delar av butiken kommer att vara avstängda i omgångar under hela byggperioden.
Annons– Vi tror och hoppas att kunderna skall ha överseende med den tillfälliga röran i butiken, säger Anders Rydholm, förvaltare på fastighetsägaren Göteborgslokaler. Resultatet kommer att bli en modern dagligvaruhandel med ljus och välkomnande inredning.
AnnonsButiken har funnits länge på Vårväderstorget och är en uppskattad aktör i området. I stort sett hela lokalen skall nu få en ansiktslyftning. Väggar och tak byts ut och ytskikt renoveras och målas. Willys kommer samtidigt att uppdatera inredningen, bland annat i form av nya kylar, frysar och butikshyllor.
AnnonsButiken är en av Biskopsgårdens största matvarubutiker. I lokalen har det bedrivits livsmedelshandel sedan 1970-talet
– Att ha en inbjudande dagligvaruhandlare på torget betyder mycket för området, berättar Anders Rydholm.
AnnonsI samband med att beslut om renovering fattades skrevs också ett nytt hyresavtal mellan fastighetsägaren och Axfood. Kontraktet sträcker sig över tio år och säkerställer Willys närvaro i Biskopsgården under en lång tid framöver.
Annons