23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Skattesmäll för Ica efter välgörenhetskampanjer – krävs på miljoner

Ica krävs på 4,8 miljoner kronor i skatt efter välgörenhetsdonationer via prishöjningar på kampanjvaror. Det rapporterar Resume.
Annons

Icas erbjudande om att kunder kunde stötta olika välgörenhetsändamål genom att betala mer för kampanjvaror fungerar inte som koncernen tänkt, rapporterar Resume som hänvisar till Nyhetsbyrån Siren. Skatteverket har efter en revision av bolagets bokföring under 2019 underkänt Icas syn på att prispåläggen inte ska räknas som försäljningsintäkter eftersom pengarna direkt gått vidare till organisationerna Röda Korset, Cancerfonden och Svenska Fotbollsförbundet. 

Annons

Sammanlagt ska de tre organisationerna ha fått 31 miljoner kronor under 2019 genom Icas välgörenhetskampanj. Skatteverket menar att de pengarna ska attribueras till Ica och inte konsumenterna, som koncernen hävdat. Ica hade bokfört sina intäkter genom kampanjerna som en skuld till mottagarorganisationerna vilket koncernen ansåg var avdragsgillt.

Annons

Skatteverket kräver 4,8 miljoner kronor av Ica Sverige.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.156|