Hemköp öppnar nytt i Stockholm med handlare från profilerad butik
Hemköp planerar att öppna en ny butik i västra Stockholm till hösten. Butiken kommer att ligga i området Stora Mossen i Bromma i en befintlig fastighet i området precis vid Västerled och Nyängsvägen, intill Stora Mossen idrottsplats.
– Jag är så stolt och glad över att få öppna Hemköp Garpes senare i år. Vi kommer att ha ett stort fokus på sortiment, prisvärde och kundupplevelse och bland annat erbjuda en tio meter lång manuell delidisk fylld med kött, charkuterier och ost. Hos oss ska man kunna handla både till vardag och fest, säger handlaren Jakob Garpe i ett pressmeddelande.
Jakob Garpe driver sedan tidigare Garpes Livsmedel, även den i Bromma men i området Nockeby. Det är en välmeriterad dagligvarubutik med bland annat en finalplats i Årets kött- och charkuteriavdelning på Dagligvarugalan i bagaget.
Johan Garpe berättar för Fri Köpenskap att han kommer att driva bägge butikerna parallellt.
– Vi är ganska säkra på att det finns ett underlag för bägge butikerna. Det är ändå fem minuter med bil mellan dem.
– Det är ett superspännande läge i Bromma och vägen är bra trafikerad, det passerar ungefär 8 000 bilar om dagen och så finns idrottsplatsen som också lockar ganska mycket trafik.
Garpes Livsmedel går till skillnad från den nya butiken inte under någon kedjas flagga. Däremot är den vad han kallar för associerad butik till Tempo som ingår i Hemköpskedjan. Ett upplägg som man delar med andra Stockholmsbutiker som T-Jarlen, Cajsa Warg, Rot och Munkbrohallen, berättar Jakob Garpe.
– Så vi handlar basvaror av Dagab och jobbar med deras kassasystem och Axfoods IT-system. Jag kör inga kampanjer med Hemköpskedjan men de finns ändå bakom och stöttar. Så det är inte helt nytt vilket är skönt.
I den nya butiken är förhoppningen att kunna dra nytta av Hemköp och få med lite större volym i försäljningen.
– Vi hoppas att ett plus ett blir tre. I dag har vi jättestor försäljning fredag och lördag eftersom vi är den butik vi är, men det vore kul att bygga en där man kan ha försäljning hela veckan också.
Säljytan blir närmare 600 kvadratmeter och butiken kommer ha cirka 25 parkeringsplatser i anslutning.
– Jag vet att Jakob Garpe är en riktig matälskare med ett stort kunnande om och intresse för mat, sortiment och kundupplevelse och jag är säker på att Hemköp Garpes blir ett välkommet tillskott både för Hemköpskedjan och kunderna i Bromma, säger Shoan Etemadi, vd Hemköpskedjan.
Butiken siktar på öppning den 9 oktober.
Artikeln är en del av vårt tema Etableringar.