Inför matmomssänkningen den 1 april har en majoritet av Sveriges livsmedelsproducenter fått besked om frysta leveranspriser från handeln, skriver chefekonom Carl Eckerdal i Livsmedelsföretagens senaste konjunkturbrev.
Enligt rapporten har två av tre producenter mottagit besked om prisstopp inför och efter momssänkningen.
Annons– Prishöjningar som bidrar till att momssänkningen inte får det fulla genomslag som politikerna kräver skulle kunna ge upphov till en populistiskt färgad svekdebatt där livsmedelsbranschen än en gång felaktigt utpekas som ”girig”, kommenterar Carl Eckerdal, chefekonom på Livsmedelsföretagen.
Matmomsen sänks från 12 till 6 procent den 1 april. Vid fullt genomslag väntas butikernas priser minska med 5,34 procent.
AnnonsEn förutsättning för detta är dock att inga leveransprishöjningar genomförs i samband med sänkningen, något som nu i praktiken säkras genom handelns besked till leverantörerna, menar Eckerdal.
– De politiska förväntningarna på ett fullt genomslag för matmomssänkningen förutsätter därmed att ett eller flera led i livsmedelskedjan inte får kompensation för ökade kostnader, säger han och fortsätter:
Annons– Givet hur maktförhållandena på den svenska livsmedelsmarknaden ser ut är risken stor att det blir livsmedelsindustrin, alltså producenterna, som får ta notan för den billigare maten.
Under Q4 ökade råvarukostnaderna tydligt, med ett index på 67, vilket ligger i linje med historisk normal kostnadsinflation men innebär fortsatta ökningar. Även kostnader för förpackningsmaterial och transporter har stigit under året, trots en viss kronförstärkning.
Annons– Väldigt lite talar för att kostnadsinflationen tar paus våren 2026, säger Eckerdal.
Trots att två tredjedelar av företagen räknar med volymtillväxt under 2026 är bilden splittrad. 60 procent bedömer att tillväxten också ska stärka lönsamheten, medan 17 procent förutspår minskad lönsamhet.
Prisstoppet inför momssänkningen riskerar därmed att ytterligare pressa en bransch som redan har lönsamhet under genomsnittet för svensk industri, menar Eckerdal.
Annons
