23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Ledare: Cyberhoten kräver samarbete

Efter angreppen mot svenska matbutiker måste kedjorna och kylleverantörerna se till att det de har lärt sig når varje butik, skriver Fri Köpenskaps chefredaktör Simon Kronö.
Annons

För tre veckor sedan skrev jag om attackerna mot franska matbutiker och uppmanade svenska kedjor att ta reda på vem som kan komma åt utrustningen, både i vardagen och när larmet gick.

Nu har svenska butiker drabbats – och det en butik upptäcker behöver snabbt nå nästa.

I vår intervju med KTH-professorn Pontus Johnson beskriver han hur en sårbarhet i en leverantörs system kan utsätta många handlare som köpt samma produkter. Ingen har visat att de aktuella angreppen har samma tekniska orsak. Men när många butiker kör samma lösning kan en brist som hittas hos en av dem finnas hos flera andra. Då angår varningen hela branschen.

Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|