Nedgången av priserna är också en delförklaring till att bolagets försäljningssiffror den senaste tiden inte har nått upp till de nivåer analytikerna förväntat sig.
- Eftersom vi sällan köper exakt samma varor mellan åren är det svårt att säga vilken effekten är, men det kan handla om två, tre procentenheter, säger Carl-Henric Enhörning, ansvarig för investerarrelationer på H & M, till DN.
På den amerikanska marknaden, där H & M är relativt ny, blir effekten den motsatta. Eftersom hälften av det som säljs där är inköpt i dyrare euro skulle kedjan behöva höja priserna på dessa varor för att behålla vinstmarginalerna. Det behöver inte de inhemska konkurrenterna göra som enbart handlar med dollar, skriver DN.
- Förmodligen måste vi småningom justera prisnivån något uppåt, säger Carl-Henric Enhörning till tidningen.
Dollarras bra och dåligt för H & M
H & M drar nytta av dollarfallet. Billigare inköp i Sydostasien, där priserna sätts i dollar, har redan lett till lägre priser i svenska butiker, enligt bolaget. Däremot försämras H & M:s konkurrenskraft i USA eftersom koncernen till skillnad från konkurrenterna köper in omkring hälften av varorna med dyr euro, skriver Dagens Nyheter.