23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Ica slår hårt mot matkassarna

Matkassejättarna Linas matkasse och Mathem omsatte förra året ungefär 1,7 miljarder kronor. Men konkurrensen hårdnar efter att Ica nu planerar vad media beskriver som en "matkassedödare".

Matkassar och e-handel i stort är onekligen en framtidsmarknad. Matvarujätten Ica planerar nu enligt

DiGital

ett nytt koncept för att plocka fler marknadsandelar. Den nya idén som Ica förbereder är att sammankoppla en receptsajt med bolagets e-handel.

– Vi tittar på en lösning som gör att man kan klicka ned ett helt recept i varukorgen, säger Mats Munther, affärsutvecklingschef för Ica Sverige, till DiGital.

Men många matkasseföretag har redan olika former av tjänster för recept. Vad som kommer att särskilja Icas satsning från övriga konkurrenter är enligt DiGital fortfarande oklart.

– Nej, vi vet ingen annan som gör något liknande, säger Mats Munther i artikeln.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web04