23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Icahandlarnas förbund indraget i förskingringshärva

Leasingföretaget Retail Finance, där Icahandlarnas förbund  är majoritetsägare, skakas av en förskingringshärva. Bolagets förre vd har stämts på cirka 25 miljoner kronor, och ställer lika stora motkrav på bolaget och förbundet.
Annons
Dagens Industri

redogör i dag för turerna i härvan där Retail Finance kräver den förre vd:n Greger Pahlberg på 23 miljoner kronor plus räntor för påstådda lägenhetsrenoveringar, bonusar och semesterresor. Efter en anmälan från bolagets styrelse inledde Ekobrottsmyndigheten i våras också en förundersökning om bland annat grov trolöshet mot huvudman och grovt bokföringsbrott mot den förre vd:n.

Annons

Pahlberg i sin tur förnekar brott och bestrider alla krav och allt ansvar. "Han har motfordringar på Retail Finance Europe AB och Icahandlarna på minst 25 miljoner kronor för bland annat utebliven lön och skadestånd" skriver hans advokat i en skriftlig kommentar till DI.

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.08|instance-web02