– Vi fortsätter förverkliga vår tillväxtstrategi och förstärker vår position, både i Sverige och inom havre. Under de senaste åren har vi investerat 15 miljoner euro i vår havreproduktion i Finland. I och med detta förvärv blir Fazer en aktör inom den internationella kvarnverksamheten. Vårt mål är att växa internationellt och exportera havre från Finland och Sverige till marknaderna i Centraleuropa och Asien, säger Fazers koncernchef Christoph Vitzthum i ett pressmeddelande.
Fazer Kvarn, nu med verksamhet både i Lahtis och i Lidköping, blir en betydande aktör i den globala havreexporten. I dag kommer över hälften av Fazers omsättning från havreexport till 30 länder.
Frebaco Kvarn, med havre-, vete- och rågkvarnar tillverkar produkter under varumärket Frebaco Kvarn: Mjöl och havreprodukter till livsmedelsindustrin samt müsli, gröt, frukostflingor och matgryner till konsumentmarknaden. All spannmål som ingår i Frebacos produkter odlas på Västgötaslätten.
Företaget omsatte 2015 268 miljoner kronor och sysselsätter cirka 60 personer.