23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Tomra tappar fart

Den norska pantmaskintillverkaren Tomra tappar något i omsättningen men håller vinstnivån.

Tomra redovisar en minskad omsättning på 1 715 miljoner norska kronor för årets tredje kvartal. Att jämföra med 1 748 miljoner kronor för samma period förra året. Rörelseresultatet ökade något till 331 miljoner kronor (324).

För årets tre första kvartal har omsättningen ökat till 4 844 miljoner kronor (4 327). Rörelseresultatet ökade till 803 miljoner kronor (668).

Affärsområdet Tomra Collection Solutions, som omfattar pantmaskinerna, redovisar en minskad omsättning på 1 079 miljoner kronor (1 110), men ett ökat rörelseresultat på 261 miljoner kronor (247). För de tre första kvartalen ökade omsättningen till 3 037 miljoner kronor (2 664).

”Det är fortsatt god fart på affärerna i Tyskland på grund av efterfrågan på ersättningsmaskiner. Det är också hög aktivitet i Norden, på grund av att nya regler i Sverige gäller från 1 januari 2017 och starten av det litauiska pantsystemet (som infördes februari 2016)”, skriver bolaget i kvartalsrapporten.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web03