23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

”Coronabeteendet är en avvikelse inte en trend”

När samhället öppnar igen kommer trenden att måltiderna flyttar ut från hemmen att fortsätta, skriver Lennart Wallander i sin krönika.

Det är mänskligt att fela. Den 2 januari 1979 kunde man i The Guardian läsa: ”Will it be an ice age now?” Forskare i Kalifornien hade utifrån hundratals års klimatdata gjort en förutsägelse för de kommande 70 åren, och varnade för en kraftig köldknäpp som skulle vara till mitten 2000-talet.

Så blev det ju inte. Några år med avvikande temperaturer hade fått forskarna att dra ut tangenten i helt fel riktning. Dessa data var en ”anomali”, vilket definieras som en avvikelse från det normala, ett orimligt förhållande.  Efter corona pratas det om att det har medfört en förändring i våra matvanor, där vi gått till att laga mer mat hemma med ökade inköp i butikerna. Hur ser det ut om man tittar lite närmare?

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web03