23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Ica beräknas bli mer snabbfotat

Vid en kommande avnotering från börsen tros Ica bli mer snabbfotade. "Det blir ett mycket smidigare sätt att arbeta på som passar bättre för vår modell", säger Göran Blomberg, vd för Icahandlarnas Förbund.

Som Fri Köpenskap på onsdagsmorgonen kunde berätta planerar Icahandlarnas Förbund tillsammans med AMF att köpa upp samtliga aktier i Icagruppen och avnotera bolaget från börsen.

Affären beräknas göra dagligvarujätten betydligt mer snabbfotade.

– Vår modell bygger mycket på samverkan. Vi har hundra handlare involverade i olika råd och grupper som utbyter strategier för hur de exempelvis ska jobba med sortiment. I det arbetet så blir det enklare då man kan vara transparenta och utbyta information om man inte behöver ta hänsyn till att det kommer en kvartalsrapport snart och så vidare. Det passar vår modell bättre, konstaterade Göran Blomberg under förmiddagens press- och investerarträff.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.143