23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Kyckling tokrusar 30 procent: ”Första som prisar in kriget”

Kyckling är en av de mest populära källorna av protein i den svenska dagligvaruhandeln. "De senaste veckorna har många kycklingprodukter rusat över 30 procent i pris", säger Ulf Mazur, vd för Matpriskollen.

Energikrisen har som bekant skapat ett prisökningsinferno i den svenska dagligvaruhandeln men än så länge har kriget i Ukraina inte riktigt prisats in.

Många har med fasa väntat på vad effekterna ska bli och nu får vi svaret – tror Ulf Mazur, prisjämförelseexpert och grundare av Matpriskollen.

Ägg och kyckling är de första stora produktgrupper som höjs på grund av kriget i Ukraina. Alla artiklar har inte hunnit höjas direkt vid månadsskiftet men vi ser 15-30-procentiga höjningar där man höjt och det verkar vara rakt över alla varumärken och butiker.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078