I dag, måndag, öppnar Icahandlaren Stefan Jakobsson en satellit till sin Supermarket-butik i Vansbro, skriver Dala-Demokraten. Enligt Jakobssons egen utsago är To go-butiken i Dala-Järna Icas första obemannade lågprisbutik i Sverige.
– Jag har alltid gillat det här med lågpris. Och det ligger helt rätt i tiden nu. Många äldre har det svårt ekonomiskt och vill handla billigt. Det är jättesvårt att säga hur det kommer att bli, men det här känns klockrent!
Annons
Ica To go Dala-Järna blir under alla omständigheter den första lågprisbutiken för mat i kommunen sedan han själv drev Rimi, en föregångare till dagens Supermarket. Enligt Stefan Jakobsson ska priserna ligger under de i Supermarket-butiken. Han jämför i stället prisnivån med Willys. Värsta konkurrenten heter dock Hemköp som ligger på andra sidan E16.
Annons– Anledningen till att vi kan vara billiga är mindre personalkostnader, runt en femtedel jämfört med Supermarket-butiken i Vansbro.
Han har runt 7 500 artiklar i sin Supermarket-butik i Vansbro. I Dala-Järna blir det 1 500-2 000.
– Jag har gått igenom vad som säljer bäst varje vecka i Vansbro och tagit de varorna till Dala-Järna. Det ska finnas Ica Basic av det mesta och så några märkesledande artiklar. Det blir inte lika många varianter av respektive vara som i Vansbro. Varorna levereras till Vansbro. Sedan har vi köpt en lätt lastbil med kylaggregat som vi kör dem vidare till Dala-Järna med, berättar Stefan Jakobsson för Dala-Demokraten.
AnnonsDen nya Ica To go-butiken ligger i en gammal bilhall som stängde 2022. Butiksytan är cirka 315 kvadratmeter och Stefan Jakobsson har renoverat för ungefär 1 miljon kronor inför öppningen, vilket åskådliggörs i den nya butikens Facebook-reel.
Senast Fri Köpenskap kollade, i mars, fanns det 56 Ica-butiker med obemannat, antingen under vissa tider eller helt, via appen To go. Med Dala-Järna adderas ytterligare en och siffran stiger snabbt. Fredrik Vik, affärsansvarig för Ica To go, räknar med att nå milstolpen 100 butiker nästa år om det fortsätter att tillkomma nya i samma takt.
AnnonsTo go-butiker i Dalarna
Med den nya To go-butiken i Dala-Järna finns nu sju dygnet runt-öppna Ica-butiker i Dalarna.
- Ica Nära, Fors
- Ica ToGo, Dala-Järna
- Ica Supermarket, Vansbro
- Ica, Kläppen
- Ica Nära, Sälen
- Ica ToGo, Grönklitt
- Ica Nära, Idre Fjäll
Källa: Ica ToGo-appen

