23948sdkhjf

Kvinnor på bred front när Coop Norrbotten satsar – sju nya butikschefer

Coop Norrbotten har genomfört en stor chefsrockad och kan presentera inte mindre än sju nya, kvinnliga, butikschefer.

Det är också en ung satsning. Yngst av alla de nya butikscheferna är Alva Hansson, 22, som får förtroendet att leda nya Coop Gällivare centrum, som öppnar den 23 november.

– Det är en modig och framåt tjej, säger Coop Norrbottens försäljningschef André Piironen.

Hon tar över tronen som yngsta butikschefen i föreningen från Fanny Karlsson, som efter ett och ett halvt år på Coop Kallkällan nu tagit över Coop Loet i Luleå.

– Man kan säga att vi haft ett generationsskifte och genomfört en stor rockad. Det är många som fått nya tjänster, säger André Piironen.

Enligt honom är det heller ingen slump att så många av föreningens chefstjänster tillsatts internt.

– Vi tycker att det är superviktigt att släppa fram de egna talangerna, och har satsat hårt på vårt ledarskapsprogram, säger han.

Här är alla med nya roller i föreningen.

Eija Nilsson, som tidigare var butikschef på Coop Loet, blir projektledare på föreningens fastighetsavdelning.

Agnes Nilsson är ny butikschef på Coop Kallkällan. Hon kommer närmast från Stora Coop Storheden.

Stina Lundholm är ny butikschef på Coop Mjölkudden. Hon kommer närmast från Coop Sveafältet. Hon tar över efter Lotta Forsberg, som är ny butikschef på Coop Sävast.

Julia Arvidsson är ny butikschef på Coop Jukkasjärvi och Camilla Lind Pettersson på Coop Sangis.

En rad medarbetare har också fått nya chefstjänster. Lizette Aouja är nya säljchef färskvaror på Stora Coop Kiruna, Lisa Granberg är ny säljchef kassa/admin på Stora Coop Boden, Thorbjörn Ekman är ny säljchef färskvaror på samma butik och Anna Hedman är ny tf säljchef färskvaror på Coop Älvsbyn.

Artikeln är en del av vårt tema På nytt jobb.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.094