När Fri Köpenskap förra våren sammanställde samtliga Ica Kvantumbutikers årsredovisningar hamnade Ica City Knalleland sjua totalt i landet när det gällde omsättningsstorlek. Med sina 522 miljoner kronor är den inte bara stor i Kvantumsammanhang utan skulle till och med hamna på övre halvan bland Maxibutikerna.
AnnonsButiken är också den största av fyra butiker i Borås som drivs av handlare Håkan Ahlin, en koncern som tillsammans omsatte cirka 958 miljoner kronor vid senaste Kvantumgranskningen.
Sedan 2004 har butikschefen hetat Håkan Englund men så är inte längre fallet. Efter 50 år i branschen, majoriteten inom Citybutikerna, har han nu valt att trappa ner, rapporterar Borås Tidning.
Annons– Jag vill ha mer fritid och hinna med lite annat. Att vara butikschef är inget jobb åtta timmar per dag utan man är i tjänst hela tiden. Det dyker nästan alltid upp saker jag måste lösa på både helger och kvällar, berättar han för tidningen.
Han kommer däremot fortsätta att jobba 60 procent med ansvar för olika projekt som att förnya pantstationen samt hålla i Citys internutbildningar.
AnnonsEfterträdare som butikschef är Linus Ivarsson. Han har de senaste åren varit butikschef på två andra Citybutiker samt en Icabutik i Lerum. Innan dess hann han med att göra 15 år på Ica Focus i Göteborg och en tid som mellanchef i sin nuvarande butik.
Ica City Knalleland har 35 000 kunder i veckan och jobbar hårt med pris. I PRO:s årliga undersökning av matpriserna hade butiken billigast matkasse av alla undersökta butiker.
Annons– Det gör att vi inte heller har så stor vinstmarginal och hela tiden måste jobba för att hålla nere våra kostnader, förklarar Linus Ivarsson som berättar att han gillar intensiteten på sitt nya jobb.
Annons

