23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Han lämnade Coop – blev världsmästare i senap

Han lämnade Sollentuna och den svenska dagligvarubranschen mitt i yrkeslivet, flyttade till Åland, grundade en livsmedelsgrossist och blev dubbel guldmedaljör i Senaps-VM i Wisconsin, USA. Nu har Olle Dahls och hustrun Anette Dahls hobbyprojekt blivit ett växande livsmedelsföretag.
Annons

Den uppstoppade ryska brunbjörnen Misha välkomnar besökaren i den spatiösa villan på ön Kökar i Ålands östra skärgård. Den 120 år gamla rariteten kommer ursprungligen från ”Svenskarnas förening” i S:t Petersburg, som upphörde i samband med den ryska revolutionen.

Att just Åland blev parets nya hem handlar delvis om slumpen. Trots att Olle Dahl var mitt uppe i en lång karriär som inköpare på Coop Norden med Stockholm som bas var en prisvärd strandtomt i skärgården svår att motstå.

Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|