23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Fri Köpenskap
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

”Momsen bör bort på den hållbarhetsmärkta maten”

Kundernas engagemang räcker inte för att göra de långtgående förändringar som behövs för att få till en mer hållbar matproduktion. Därför bör momsen sänkas eller tas bort, argumenterar Åsa Domeij i sin krönika.
Annons

För ett år sedan hade anfallskriget mot Ukraina precis brutit ut och den matprisinflation som, efter pandemin, redan hade startat accelererade. Men det var nog inte så många som förutspådde att maten skulle öka så mycket i pris under ett år. 

Ryssland och Ukraina har båda viktiga roller i världens livsmedelsproduktion som stora spannmålsexportörer. Ukraina är också världens största producent av solrosolja. Dessutom producerar Ryssland stora mängder konstkväve av fossilgas och säljer fossilgas som används till gödselproduktion och andra energiändamål inom jordbruket.

Annons

Matpriserna fortsätter att stiga och i februari steg de till och med rekordmycket. Det är därför inte särskilt konstigt att många kunder fokuserar alltmer på pris. Att hållbara inköp alltmer hamnar i andra hand märks på försäljningen av hållbarhetsmärkta varor. Det är oroväckande.

Att hållbara inköp alltmer hamnar i andra hand märks på försäljningen av hållbarhetsmärkta varor. Det är oroväckande.

Annons

Livsmedelssystemet behöver ställas om för att pressa ned utsläppen av klimatpåverkande gaser och vända den negativa utvecklingen för den biologiska mångfalden. De som arbetar i leverantörskedjan världen över har också rätt till värdiga arbetsvillkor och löner. 

Matvanorna påverkar också hälsan, varför det också är viktigt att den bra maten väljs bort. Hållbara val är med andra ord viktiga både för miljön, hälsan och rättvisa villkor i matproduktionen.

Annons

Är det rimligt att den mer hållbara maten beskattas på samma sätt som övrig mat? Är det verkligen de mest engagerade konsumenterna som ska stå för omställningen av livsmedelssystemet genom att välja den bättre – och många gånger dyrare – maten? 

Egentligen är svaret självklart. Kundernas engagemang räcker inte för att göra de långtgående förändringar som behövs för att få till en mer hållbar matproduktion. Politiken har också ett ansvar.

Annons

I det här extraordinära läget krävs konkreta åtgärder som driver utvecklingen i en mer hållbar riktning. Att differentiera momsen för att underlätta för konsumenterna att göra mer hållbara val. Momsen bör därför sänkas eller tas bort på den hållbarhetsmärkta maten. Tillfället har aldrig varit bättre än nu att göra en sådan långsiktig förändring.

Åsa Domeij, hållbarhetschef Axfood

Annons
Chefen har ordet Se tema
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|