23948sdkhjf

Dagligvarudagen Götaland: Dubbelt upp för Stora Coop Lund i regionfinalen

Stora Coop Lund stod som dubbel segrare när Dagligvarugalans regionfinaler avgjordes på Dagligvarudagen Götaland på tisdagen.

Inför Dagligvarugalan i Stockholm 14 november, där landets dagligvarubutiker prisas i olika kategorier, hålls det tre delfinaler i Umeå, Örebro och Malmö. De delfinalerna går under namnet Dagligvarudagarna och är tänkta att ha ett upplägg som påminner om Melodifestivalens deltävlingar.

Under tisdagen var det dags för Dagligvarudagen Götaland som hölls i Malmö. Där korades regionvinnare i sex kategorier som går vidare för att tävla om att bli nationella slutsegrare på Dagligvarugalan i Stockholms stadshus.

För prestigepriset Årets butik var det Stora Coop Lund som juryn röstade fram som det bästa södra Sverige har att erbjuda.

Inte nog med det, butiken tog också hem Götalandspriset i Årets Frukt- och gröntavdelning – svenskodlat.


Hur kommer det sig att ni vann två priser här?

– Det är en bra fråga, men jag tror att vi är rätt så kompletta. Den absolut bästa avdelningen i butiken är frukt och grönt, men vi har en helhet, säger stormarknadschefen Lennart Martinsson.

– Vi ser verkligen fram mot att åka upp till Stockholm ett helt gäng från hela butiken och representera inte enbart Stora Coop Lund, utan hela Coop.

Ica Maxi Flygstaden, Halmstad, tog Götalandspriset i Årets mejeri- och juiceavdelning och går vidare till den riksfinalen.

– Vi är supertacksamma, stolta och glada. Vi jobbar ständigt med vårt sortiment, prisvärdet och att utveckla avdelningen. Vi är ett fantastiskt gäng som hela tiden jobbar med att göra kunderna nöjda, säger de glada vinnarna.

– Det känns helt otroligt att få komma till finalen i Stockholm, men först ska vi fira det här.

Årets dryckesbutik i Götaland blev Ica Kvantum Eslöv som nu har möjligheten att koras till riksvinnare.

Årets Fiskavdelning i Götaland finns hos Coop Mellerud som därmed vinner en finalplats på Dagligvarugalan i november.

– Det är nog min och vår entusiasm som gjort oss till vinnare, tror säljarna Hans Aronsson och Pontus Andersson från butiken. Det är härligt att få ett kvitto på allt jobb vi lägger ner.

Ica Maxi Helsingborg kan ståta med priset för årets Delidisk i Götaland, och går vidare till riksfinalen.

– Fantastiskt att vinna här och vi är taggade för finalen i Stockholm, säger de.

Regionfinalerna på Dagligvarudagen Götaland

Årets Butik:

Stora Coop Lund (Vinnare)

Hemköp Vasagatan, Göteborg

Ica Maxi Flygstaden, Halmstad

Årets Frukt- och gröntavdelning - svenskodlat:

Stora Coop Lund (Vinnare)

Ica Supermarket Hjärnarp

Stora Coop Visby

Årets Mejeri- och juiceavdelning:

Ica Maxi Flygstaden, Halmstad (Vinnare)

Ica Kvantum Emporia

Ica Supermarket Tollarp

Årets Dryckesbutik:

Ica Kvantum Eslöv (Vinnare)

Stora Coop Karlshamn

Ica Kvantum Focus, Göteborg

Årets Fiskavdelning:

Coop Mellerud (Vinnare)

City Gross Berga, Helsingborg

Ica Kvantum Malmborgs, Erikslust

Årets Delidisk:

Ica Maxi Helsingborg (Vinnare)

Ica Kvantum Hovås

Ica Kvantum Landvetter

Artikeln är en del av vårt tema Dagligvarugalan.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.11