Coop har sedan den sista juni i år pilottestat ett koncept under namnet Handla Gott Gör Gott på Stora Coop Sundby park i Sundbyberg.
I det gröna skåpet som är beläget i butiken så kan kunder hitta varor med kort bäst före-datum, frukt och grönt med små skavanker, eller gårdagens bröd.
AnnonsSyftet med att ställa ut skåpen är att butikerna i förlängningen vill hjälpa till att minska svinnet i konsumenternas hem.
– Alla som jobbar med mat kommer förr eller senare att behöva göra något för att stötta människor i att sluta slänga mat i hemmet, där det största svinnet uppstår. Vi vill bidra till att minska svinnet genom att inspirera till hur man kan ta hand om sin mat, förädla den och få den att hålla längre. Vi har interna system som jag tycker är bra på plats, som håller koll på våra bäst-föredatum och vi har automatiserade varubeställningar för att minska svinnet av det vi köper in. Vi slänger en väldigt liten andel av all mat som Coop köper in, men vi vill så klart inte slänga något alls och det är vad detta handlar om. Nästa steg för oss är att inspirera till att det slängs mindre mat i hemmen, berättar Coop Butiker & Stormarknaders kvalitets- och hållbarhetchef Maja Berggren.
AnnonsCoop Butiker & Stormarknader, CBS, kommer också att dela ut en guide till butikscheferna, för att göra det enklare att sälja mat med kort datummärkning. I guiden står allt butikschefen behöver veta för att kunna sälja varor med kort datummärkning.
– Det kan vara svårt att sälja varor med kort datum. Om man till exempel ska sälja en påse med olika frukter som har vissa skavanker, så finns det flera delar i märkningsförordningen som vi behöver ta hänsyn till. Därför har vi tagit fram en guide till butikscheferna för att stötta dem i att kunna få sålt varorna med kort datum.
AnnonsMålet är att konceptet ska finnas ute i alla Coop Butiker & Stormarknaders butiker i någon form, beroende på butikens storlek och läge. På Stora Coop i Haninge kommer tre skåp att placeras ut; på fruktavdelningen, brödavdelningen och för färskvaror.
Under pilotprojektet har i princip alla varor som lagts i skåpet blivit sålda, enligt Coop.
– Det ska vara enkelt att hitta varor med kort bäst före-datum. Människor vill vara hållbara, och vi vill göra det lite enklare för dem, att rädda bra mat från att kastas. Att vara bra på att minska matsvinner är något man ska vara stolt över och det är vad vi vill förmedla, avslutar Maja Berggren.
Annons Annons
